2011. augusztus 25., csütörtök

Hegyivezetők a Magas-Tátrában

Esősen kezdődött az idei nyár a Magas-Tátrában, Pavol Rajtár hegyivezető tátrai monszunnak hívja ezt az időszakot. A júliusban tapasztalt időjárás hátrányosan befolyásolta nem csak a turisták kikapcsolódását, de a hegyivezetők munkáját is. A tapasztalt hegyivezető elmondta, hogy a legnagyobb érdeklődés a legmagasabb és a nehezebben megmászható hegycsúcsok iránt mutatkozik. „Középpontban van a Gerlachfalvi-csúcs, a Közép-orom, a Jég-völgyi-csúcs, a Tátra-csúcs és a Fecske-torony” – mondta Rajtár.

A hegymászótúrák közül az ügyfeleket leginkább az Ökör-hát-torony, a Simon-torony, a Ganek nyugati fala, a Lomnici-csúcs nyugati fala és a Villa-gerinc érdekli. Ezekre a helyekre évente több alkalommal is vezetnek túrát a hegyivezetők, de alapvetően csak jó időjárási körülmények között, mivel ezeknek a nehéz túráknak az eredményessége az ügyfél kondíciójától függ.
A hegyivezetők évente 300-350 túrát vezetnek a tátrai hegycsúcsokra. A Hegyivezetők Egyesülete szolgáltatásait leginkább a lengyel, szlovák és cseh turisták veszik igénybe. Alkalomadtán előfordulnak spanyol, olasz, osztrák és német ügyfelek, de dél-afrikaiak, brazilok és amerikaiak is.
Forrás: www.magas-tatra.info


Hegyivezető kerestetik!

Utánpótláshiánnyal küzdenek az olasz Dolomitokban: a hegyivezető-szakmát a mai fiatalok nem találják vonzónak.

Veneto tartomány iskoláit járja a hatvanegy éves Leo De Nes, az olasz területre átnyúló Dolomitok 130 alpesi vezetőjének elnöke. A diákok között igyekszik utánpótlást toborozni vagy legalábbis elültetni a lelkesedést a fiatalokban az általuk alig ismert vagy érdekesnek egyáltalán nem tartott szakma iránt. Az észak-olasz tartományban kihalás fenyegeti a hegyivezető évszázados hagyománnyal bíró mesterségét. Pedig nélkülük nem lesz, aki a csúcsokra kísérje kirándulókat, és nem lesz, aki mentse a bajba kerülőket. Az alpesi vezetők nélkül megszűnhet a télen-nyáron elengedhetetlen munkának tartott mentőszolgálat. "Nehéz feladatnak bizonyul megmagyarázni, miért ajánlom a hegyivezető foglalkozását, amikor ebben a szakmában zéró kockázat nem létezik. Egykor Venetóban ezt tartották az álombeli állásnak, a mai fiatalok inkább szállodai pincérnek mennek el vagy a helyi szemüveggyárba állnak be munkásnak" - nyilatkozta a venetói lapokban De Nes. Úgy gondolja, hogy a fiatalembereket a fizikai megpróbáltatástól és az életveszélytől való félelem riasztja el. Az sem érdekli őket, hogy a hegyi vezető jól keres: napidíja megközelíti a bruttó 280 eurót, és a Dolomitok egész évben kínálnak munkát. De Nes autodidaktaként tanulta el a szakmát."Az öregebbek mutattak meg minden fogást: régen kétszer nehezebb felszereléssel másztunk a maihoz képest. Sajtot, csokoládét, szalámit, bort vittünk magunkkal, ezt most az energiaital helyettesíti" - mondta el. Venetóban két éven át tartó, összesen 95 napos kurzussal készítik fel a vezetőket. A tanfolyam 16.500 euróba kerül, de sikeres vizsga esetén az összeg hatvan százalékát a tartomány megtéríti. (MTI, 2010.)




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése