2013. február 13., szerda

A Grossvenediger (3666 m) sível, hódeszkával - március 15-17.



Ausztria 2. legmagasabb csúcsa adottságainál (lejtőinek meredeksége, tagolatlansága) fogva kiválóan alkalmas a túrasízésre. Persze, magashegyről lévén szó – különösen márciusban –, az időjárás próbára tehet bennünket, a hó jellege, minősége helyről-helyre változik, a gleccserhasadékok elkerülése pedig folyamatos figyelmet és elővigyázatosságot kíván, és az állóképesség sem válik senkinek hátrányára.  Megfelelő hóviszonyok esetén már az autóparkolóban, az 1300 m-en fekvő Hinterbichlben felcsatolhatjuk léceinket, s 2300 m-t emelkedhetünk a csúcsig, majd visszajövetben ennyit csúszhatunk lefelé.  Aki szereti a síelést és a hegymászást, az csodálatos élményben részesül.
Bővebb információ, jelentkezés: mecsmaszo@gmail.com.


Az Everest és környéke


Érdemes David Breashers képének a részleteibe pillantani. Ide kattintva elérhető a nagyítható változat, melyen a figyelmes szemlélő még az alaptábor sátrait és a Lhoce-falon kapaszkodó hegymászókat is számba veheti. Én úgy látom, hogy a Csomolungma csúcsa néptelen. Más vélemény? Jó kalandozást!

2013. február 11., hétfő

Összefogás a TANAP szabályainak enyhítéséért


A hegyekben történő szabad mozgás engedélyezése a fő célja a 2012. szeptemberében megalakult „Hegyeink” elnevezésű civil egyesületnek. „Az már az eltelt időben nyilvánvalóvá vált, hogy a kezdeményezés élénk társadalmi visszhangra talált. Miután felhívtuk a figyelmet a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) Látogatási rendjének ellentmondásaira, saját honlapunkat több mint 300.000 látogató kereste fel” – mondta az egyesület egyik tagja, Michal Dugas.

„Ebből arra következtetek, hogy ez a téma sokakat érdekel. A turisták nem terroristák” – tette hozzá Dugas. Öt, elsősorban sport- és szabadidős tevékenységgel foglalkozó szlovák szervezet (Szlovák Turista Klub, JAMES Hegymászó Egyesület, Szlovák Magashegyi Turista Egyesület, Szlovák Kerékpáros Egyesület, valamint a „Hegyek” polgári kezdeményezés) úgy döntött, hogy a szlovák turizmus történetében korábban soha nem látott kezdeményezést indít útjára. „A résztvevő klubok és társaságok, melyek történelme több évtizedre nyúlik vissza, és országszerte összesen 23.000 fős aktív tagsággal rendelkeznek, úgy gondolják, hogy alapvetően meg kell változtatni a természet- és környezetvédelemről szóló mai nézeteket. Ezzel remélhetőleg hozzájárulhatunk az új Természet- és tájvédelmi törvény mielőbbi elfogadásához” – mondta Dugas. Az öt szervezet közösen megfogalmazott és aláírt egy, a természet- és környezetvédelemről, valamint a turizmusról szóló megállapodást. Egyik legfontosabb célkitűzésük, hogy elérjék a TANAP Látogatási rendjének megváltoztatását. „Úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi szabályok indokolatlanul akadályozzák a hegyekben történő szabad mozgást” – tette hozzá. „Nem akarunk semmi újat, vagy forradalmit, csak az egyéni felelősséget szeretnénk előtérbe helyezni a természetvédelem területén a kollektív felelősséggel szemben. Ugyanakkor nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a turisták éppen azok az emberek, akiket elsősorban szeretik és védik a természetet, és küzdenek annak pusztítása ellen” – vázolta fel a résztvevők terveit a szakember. Közös erővel szeretnék kidolgozni a jelenleg érvényes tilalmak helyett az engedélyezés univerzális rendszerét a turizmus minden területén – a gyalogos, a hegyi turisztika, a kerékpározás, a hegymászás, a síelés, a lovaglás, a vízi sportok, a siklóernyőzés, és így tovább.
Azt szeretnék elérni, hogy a hegyeket osszák fel olyan területekre, ahol kivétel nélkül mindenkire érvényesen mindenfajta tevékenység tilos, és emellett olyan területekre, ahol megengedettek a turizmus különböző formái. „Nagy hangsúlyt fektetünk a környezet- és természetvédelemre, valamint a hegyekben történő biztonságos mozgásra” – mondta Martin Porada, az egyesület elnöke. Ennek érdekében március végéig előterjesztjük a TANAP ideiglenes Látogatási rendjére vonatkozó javaslatainkat. „Az átmeneti időszakban ezeknek a változásoknak a véghezviteléhez a látogatók teljes biztonsága érdekében szükség van az ismételten engedélyezett turistautak jelzésére, a via ferrata utakká átalakításra kerülő magashegyi ösvények kritikus helyein a technikai eszközeinek kiépítésére, valamint eligazodást segítő és tájékoztató táblák kihelyezésére. Célunk éppen az, hogy még az új törvény elfogadása előtti átmeneti időszakban engedélyezzék új turista-, kerékpár- és egyéb utak létesítését azokon a területeken, ahol ezek megnyitása nem károsítja a természetet és a környezetet” – összegezte változtatási javaslatait a polgári kezdeményezés illetékese.

Forrás: www.magas-tatra.info

2013. február 8., péntek

A Kilimandzsáró hava

Jégár a csúcs közvetlen közelében

2013. január 30-án jártunk a Kilimandzsáró Kibo hegyének legmagasabb pontján, az 5895 méteres Uhuru (Szabadság) csúcson. A hó csak porcukorszerűen borította a hegytetőt, melyen szemet gyönyörködtető jégpajzsok emelkednek távoli szigetek gyanánt. A 3 évvel korábbi viszonyokat a mostaniakkal összevetve, feltámadt bennem a remény, hogy talán - egyes szakértői prognózisokkal ellentétesen - mégis van jövője a Kilimandzsáró havának (jegének).


A Kili vadabb oldala


Szalay-Berzeviczy Attila és Dér Tamás Himalája-pózban

További képek a túráról ITT láthatók.